HATAY ATAYURT GAZETESİ, NİSAN 2015

PİANO TRİO FORTE NEFES KESTİ

 Programa başlamadan önce Prof. Ece Demirci’nin izleyicilere eserler ve bestecilerle ilgili bilgi vermesi salonda  sıcak bir hava oluşturdu.

KONSER TÜRK ESERLE BAŞLADI

Her konserde bir Türk besteciye yer verme ilkesi edinmiş olan üçlü, ilk olarak Özkan Manav’ın “Laçin” adlı eserini  yorumladı. Coşkulu alkışlar S. Rachmaninoff’dan “Elegie” dinleyince daha da arttı. Prog-ramın son bölümünde A. Dvorak’ın klasik müziğin başyapıtlarından biri sayılan “Dumky” çalındı. Sanatçılar yaklaşık 45 dakika süren eseri yorumlarken sadece müzik birikimlerini ortaya koymakla kalmayıp, sahne hakimiyetlerini de ustalıkla sergilediler.

 Zevkle izlenen konser yükselken alkışlarla sona ererken piyano sanatçısı Ece Demirci ilginç bir sürp-rizle Antakya’da böylesine nitelikli bir seyirci kitlesiyle kendilerini  buluşturan Defne Müzikseverler ve Kültür Derneği’ne bir eser ithaf etmek istediklerini duyurdu. Antakya’da ilk kez seslendirilen ve olağanüstü armonilere sahip olan o muhteşem eser, Fransız beste-ci Gabriel Faure’nin huzur dolu duygular veren bestesi “Pavane” idi.

DKM  Yönetim Kurulu konser bitiminde duyarlı davranışlarından ötürü Piano Trio Forte’ye çiçeklerle teşekkür ederken, çalınan eserlerden büyük keyif alan müzikseverler de sanatçılara dinmek bilmeyen alkışlarla karşılık verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir